Mūsu pēdai dienas laikā ir tendence mainīt savu izmēru. Kurpes, kas šķiet komfortablas no rīta var šķist ciešas un neērtas pēcpusdienā. Tas notiek tāpēc, ka dienas laikā uz kājām parādās tūska. Šī iemesla dēļ apavus labāk iegādāties pēcpusdienā.
Pirms iegādājaties kurpes, lūdziet pārdevējam nomērīt abas Jūsu pēdas, jo to izmēri var atšķirties. Ja Jūsu pēdu lielums atšķiras ieteicams apavus piemeklēt pēc lielākās pēdas. Pēdas novecojot mainās gluži tāpat kā, piemēram, acis. Vecumā cilvēka pēdām ir tendence kļūt nedaudz garākām un platākām. Arī sievietēm grūtniecības laikā mainās pēdas izmērs, jo grūtnieces organisms producē hormonu elastīnu, kas palielina saišu elastību arī pēdās. Šis faktors kopā ar svara izmaiņām un gravitācijas centra novirzēm daudzām grūtniecēm rada izmaiņās pēdu izmērā.
Artrīts un citas saslimšanas var radīt deformācijas, kuru dēļ ir grūtības iegādāties standarta apavus, kas labi der tieši Jūsu pēdām. Tāpēc cilvēkiem ar deformētām pēdām ieteicams izvēlēties speciālos ortopēdiskos apavus ar elastīga materiāla virspusi, kas spēs piemēroties, katras individuālas pēdas formai un neradīs nepatīkamu spiedienu. Pirkstu deformāciju gadījumā apavu pirkstu daļai jābūt platai un augstai. Izvēlēties vairākus izmērus lielākus parastos apavus nav pareizais risinājums, jo šāda izvēle var radīt vēl citas papildus problēmas tādēļ, ka lielāka izmēra apavs nespēj optimāli stabilizēt pēdu.
Kurpes forma ir ļoti nozīmīga, bet tai tiek pievērsts pārsteidzoši maz uzmanības. Apava lieste nosaka tā formu. Lieste var būt taisna vai ieliekta. Lai noteiktu kāda ir apava lieste, pagrieziet to ar zoli uz augšu un novērtējiet zoli. Velciet iedomātu līniju caur papēža centru un tad šādu līniju caur apava pirkstu daļas centru. Ieliektas formas liestei šīs līnijas ir liektas, parasti uz iekšpusi. Apavam ar taisnu liesti šī līnija būs tik pat kā taisna no papēža līdz pirkstiem. Tagad novērtējiet savu pēdu formu. Ja esat kādreiz brīnījies, kādēļ Jūsu kurpes ātrāk novalkājas pirkstu daļā, tad tam par iemeslu varētu būt, ka Jūsu pēdas ir taisnas formas, bet Jūs nēsājat apavus ar ieliektu liesti. Ieliektas formas lieste var saasināt daudzas pēdu problēmas. Šādi apavi var radīt pārāk lielu spiedienu uz pēdas ārējo malu. Tas var paasināt problēmas, kas ir šajā apvidū. Cilvēkiem ar izteiktākiem kaulu izaugumiem pēdās, palielinātais spiediens var izraisīt kairinājumu uz šiem kaulu izaugumiem pēdas ārmalā.
Apavu ražotāji gatavo apavus ar ieliktām liestēm, jo uzskata, ka pagriežot pēdu uz iekšu tiek radīta lielāka pēdas stabilitāte. No teorētiskā viedokļa viņiem ir taisnība, bet apavi reti ir izgatavoti no materiāla, kas ir tik stipri, ka spēj ietekmēt pēdas funkciju. Tā vietā, kad cilvēks nēsā kurpi, tā ar laiku zaudē sākotnējo formu un var izraisīt kairinājumu pēdas ārmalā. Apavu ražotāji ir bijuši nedaudz veiksmīgāki izgatavojot sporta apavus ar kustību kontroles funkciju, bet arī šie apavi reti kad spēj šo funkciju deformējošu spēku ietekmē saglabāt ilgstoši. Ja cilvēkam ir kādas pēdu problēmas, tad vajadzētu izmeklēt savas pēdas un speciālists varētu ieteikt ortopēdisko zolīti, kas normalizētu pēdas funkciju. Ortopēdiskās zolītes der parastos apavos, tās koriģēs nepareizās pēdas kustības.
Izvēloties sporta apavus jāseko dažām vienkāršām vadlīnijām. Pirmkārt piemērojiet apavu savai pēdas formai- ja Jūsu pēda ir taisnas formas, izvēlieties apavus ar taisnu liesti. Otrkārt, izvēlieties apavus, kas ir gana cieti papēža daļā, jo papēža stabilitāte ir ļoti svarīga. Apavam pēdas priekšdaļā jābūt diezgan lokanam. Ja apavs viegli nesaliecas, tad, ejot vai skrienot papēdim atraujoties no pamata, īkšķis nespēj pietiekami atliekties, bet īkšķa locītavas adekvāta kustība ir nepieciešama pēdas normālai funkcionēšanai. Pirms iegādājaties apavus pārbaudiet vēl 2 lietas. Uzlieciet apavus uz plakanas, cietas virsmas un novērtējiet to papēžus. Apavu papēžiem jābūt perpendikulāriem pamatam. Ja apava aizmugure ir sašķiebta uz vieniem vai otriem sāniem, tas var norādīt uz ražošanas kļūdu. Visbeidzot iztaustiet ar roku apava iekšpusi un pārbaudiet šuves. Uz augšu paceltas šuves potenciāli var izraisīt pēdu kairinājumu un noberzumus.
Diabēta pacientiem apavi jāizvēlas īpaši rūpīgi. Īpaši, ja diabēta slimniekam ir vāja asinsrite un nejūtīgums pēdās. Apaviem jābūt ar pietiekamu vietu pirkstu rajonā. Augšējai virsmai jābūt no mīksta materiāla bez šuvēm.
Slikti apavi var pasliktināt esošās pēdu problēmas un radīt jaunas. Ieteicami apavi ar pildītu papēdi. Vēlamais papēžu augstums ir 2-3 cm, īpaši cilvēkiem ar plantāro fascītu, Ahilleja cīpslas tendinītu un sāpīgām pēdas velvēm. 5 cm un augstāki papēži izraisa pēdas priekšdaļas problēmas un nestabilitāti. Apava zole nedrīkst būt plāna.
Apava zolei pirkstu daļā jābūt lokanai. Lai pārbaudītu zoles lokanību, paņemiet apavu aiz pirkstu daļas un papēža un mēģiniet to salocīt. Ja apavs saliecas tā vidū, tad zole ir par lokanu. Ja ir grūti apavu saliekt, tad uzlieciet to ar pirkstgalu uz zemes, turiet papēdi un spiediet uz leju. Ja apavs viegli saliecas, tas ir par lokanu un nenodrošinās pietiekamu atbalstu. Ja apavs saliecas tikai tā priekšdaļā, tad tas ir pietiekami lokans un spēj nodrošināt atbastu pēdai.
Apaviem jāsaliecas pirkstu daļā. Ja kurpe nesaliecas nemaz tā iespējams ir par cietu. Saspiediet apava papēdi un tad spiediet to uz priekšu. Apava papēžai daļai jābūt stabilai un jāspēj saglabāt forma. Ja papēža daļa neliecas nemaz, tad tā varētu būt par cietu un radīt tulznas. Apava pirkstu daļai jābūt platai, lai varētu palocīt kāju pirkstus. Pirkstu galiem nevajadzētu aizsniegt kurpes pirkstgalu.